ZMA’nın testosteron seviyelerini yükseltmesi ve uykuyu iyileştirmesiyle ilgili söylentileri duymuşsunuzdur. Peki hiç doğru olup olmadığını merak ettiniz mi?

Çinko

Çinko, bir mineral olarak kabul edilir ve terinizden kolayca atılır. Bu nedenle, sporcuların çinko eksikliği yaşama riski, egzersiz yapmayanlara göre daha fazladır. Çinko, kullanması sıkıcı bir takviye gibi görünse de, özellikle sıkı egzersiz yapıyorsanız sizin için önemli olabilir.

Çinko ve Mojo

Çinko eksikliğinin en kötü yönlerinden biri, testosteron azalması ve libidonun çökmesidir. Yüksek egzersiz hacimleri ve/veya kalori açığı dönemlerinde çinko ile takviye yapılmasının erkeklerde testosteronun azalmasını önleyebileceğini gösteren çeşitli çalışmalar vardır.

Çinko ve metabolizmanız

En yoğun antrenman dönemlerinde testosteronun yanı sıra tiroid seviyeniz de düşebilir. Zayıflayan tiroid vücudunuz için iyi değildir.

Sert antrenman yapan sporcular terleyerek çok fazla miktarda çinko atarlar. Çinko eksikliği yaşayan sporcularda takviye kullanımının, hem T4 hem de daha fazla biyoaktif T32,4 bakımından olası kayıpları önlediği gösterilmiştir. Her iki çalışmada da, verilen dozlar oldukça fizyolojiktir (yani normal çinko takviyelerinizde görebileceğiniz aralıktadır).

Sert egzersiz sırasında tiroid fonksiyonunun korunmasına ek olarak, çinko, hücrelere glukoz alımını geliştirmeye de yardımcı olabilir. Bu araştırma şu anda hücrelerdeki mekanik çalışmalar ve farelerde yapılan ilk gözlemler ile sınırlı olsa da, çinko seviyenizi korumak her açıdan iyi bir fikirdir.

Magnezyum

Magnezyum (Mg2+), 300’den fazla temel metabolik tepkimede yer alan atomik bir mineraldir ve temel biyolojik süreçlerde geniş çapta önemli bir rol oynar. Magnezyum takviyesinin belki de en dikkate değer yönleri, uyku ve insülin sinyalizasyonu üzerindeki etkisidir. Magnezyum içeren ZMA gıda takviyeleri için fitbull.com gibi güvenilir web sitelerini tercih edebilirsiniz.

 

Magnezyum ve Uyku

Fazla yemek yemek, egzersiz ile beraber kas yapmak için harika olsa da, tüm gece bilgisayar başında oturuyorsanız bir işe yaramayacaktır. Düzenli uyku, kazançlarınızı maksimize etmek açısından çok önemlidir.

Magnezyum takviyesinin uyku üzerindeki etkisini inceleyen 2 iyi kontrollü çalışma vardır. Magnezyum alan kişiler, arzu edilen uykudan daha azına sahip olmalarına rağmen, uyku kalitesini geliştirebilmiş ve uyku kortizol seviyelerini azaltabilmişlerdir. Başka bir çalışmada, magnezyum takviyesinin magnezyum eksikliği olan kişilerde uyku kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Magnezyum ve İnsülin

Çinko gibi, magnezyum da insülin duyarlılığını sürdürmede rol oynar. İnsülin, vücutta insülin reseptörüne bağlanma yoluyla çalışır ve daha sonra hücreden glukoz taşıyıcı GLUT4’e bir sinyal iletir. Magnezyum eksikliğinin bu sinyali bozduğu ve glikoz kullanımını azalttığı bilinmektedir.

Randomize kontrollü bir çalışmada, tip 2 diyabet ve magnezyum eksikliği olan 63 katılımcıya magnezyum takviyesi verildiğinde, kişilerin insülin sinyallemesinde ve glikoz kullanımında bir gelişme gözlemlenmiştir. Bu durumun sağlıklı insanlarda glikoz kullanımını geliştirip geliştirmeyeceğinden emin olmasak da, magnezyum seviyesini olması gereken değer aralığında tutmak her zaman en mantıklı seçim olacaktır.

Özet

Çok fazla terleyen sporcuların çinko ve magnezyum eksiklikleri daha fazladır. ZMA takviyesi kullanımı, çinko ve magnezyum eksikliklerine bağlı olarak azalan testosteron, tiroid ve insülin sinyallerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Yazar

Yorum Yaz