Parfüm bir insanın teninin imzası gibidir. Ve her parfüm, her tende farklı etkiler bırakır. Parfüm seçerken öncelikle hangi kokuları sevdiğinizi düşünmelisiniz.
Odunsu, çiçek, meyve gibi birbirinden farklı koku türlerinden hangisini seviyorsanız o rotada ilerlemek sizin için doğru bir tercih olacaktır. Parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise sevdiğiniz kokunun alt notada bulunuyor olmasıdır. Gelelim parfümlere…

1- Amouage Opus IX: Umman kraliyet ailesinin sahip olduğu markanın parfümü, oryantal ve baharatlı kokular arasında ön sıralarda yerini alıyor. Parfümün üst notalarını kamelya, karabiber ve yasemin; orta notalarını balmumu ve deri; alt notalarını gri amber, vetiver ve misk yağı oluşturuyor.
2- Yves Saint Laurent L’homme Intense: L’homme Intense kadınları büyülemeyi seven beylerin vazgeçilmezi olacak! Oryantal ve ağaçsı notalar içeren parfüm, klasik versiyona göre daha yoğun ve baskın aromalara sahip. Parfümü ilk sıktığınız anda burna yoğun ve güçlü baharat aromaları geliyor. Daha sonra çiçek aromaları tenle özdeşleşiyor. Amber aromalarıyla da kapanış yapılıyor. Parfümün üst notalarında limon, bergamot, karabiber; orta notalarında artemisia, portakal çiçeği; alt notalarında ise ağaçsı notalar bulunuyor.

3- Perle de Gardenıa Isabey: Isabey’in el yapımı inci kutusu içinde yer alan bu parfüm gerek şişe tasarımıyla, gerekse büyüleyici kokusuyla vazgeçilmeziniz olmaya aday bir parfüm. Isabey Paris’in özel olarak ürettiği parfüm üçlüsünün ‘Aşk İncisi’ olan parfüm oryantal, zengin çiçek içeren, amberli ve beyaz deri ile etkisi arttırlmış bir karışımdan oluşuyor.

4- Creed Millesime Aventus: 1700’lü yıllardan bu yana parfüm dünyasına yön veren Creed, Millisime Aventus parfümüyle karşınızda! 2010 yılında piyasaya sürülen parfüm, erkek dünyasında bir hayli ses getirdi. Napoleon Bonaparte’ın hayatından esinlenerek üretilen parfümün üst notalarında siyah kuş üzümü, ananas, bergamot ve elma; orta notalarında gül, huş ağacı, yasemin ve silhatın; alt notalarında ise misk, meşe yosunu, gri amber ve vanilyan bulunuyor.

5- Parfums de Marly Godolphin: Godolphin Arabian isimli efsane arap atından esinlenerek üretilen parfüm erkeksi, benzersiz, sofistike yönünüyle ön plana çıkmak isteyen beylerin vazgeçilmezi olacak. Üst notalarda kekik, kuru meyveler ve safran baskınken orta notalarda dedi kokusu ön plana çıkıyor. Parfümün alt notalarında ise vetiver ve tütsü bulunuyor.

6- Diptyque Eau Duelle: İlhamını, tarihi baharat yolundan alan ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu efsane şehirlerin benzersiz kokularını bir araya getiren Diptyque’in üst notalarına vanilya hakimken, orta notalarında ise ardıç ve baharatlar bulunuyor. Alt notalara ise tütsü ve odun aromaları hakim.
Online alışveriş sitesi Beymen’de bahsettiğimiz parfümleri bulabileceğiniz gibi, en iyi erkek parfümleri ve en iyi kadın parfümleri’ne göz atabilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz