Moda dünyası ve çoğu giyim markası yakın zamana kadar tesettürlü kadınları ihmal etmişlerdi. Bu nedenle tesettürlü kadınlar çoğu zaman tek tip giyinmekteydi. Zamanla bu ihmal ortadan kaldı ve tesettür modası adı verilen koleksiyonlar oluşmaya başladı. Klasik ya da spor tarzlara uygun, herkesin stiline uygun çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Daha önceleri zevkine göre kıyafet bulamayan kadınlar, şimdi ise hangilerini seçecekleri konusunda kararsız kalmışlardır. Sadece tesettürlü kadınlara özel koleksiyonları olan markaların sayısı günden güne artmaktadır.

 

Tesettür Kıyafet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 

Tesettürlü kadınların kıyafet seçerken dikkat etmesi gereken en önemli nokta kıyafetin tesettüre uygun olup olmadığıdır. Çok ince olduğu için iç gösteren, yeterince uzun olmayan ve vücuda yapışan dar kıyafetlerden kaçınılmalı. Dar olan kıyafetleri giymemek için yerine çok bol, salaş sayılan kıyafetler de tercih edilmemeleri. İdeal olanı vücut tipine uygun bir şekilde ne dar ne de bol şekilde giyinmek. 

 

Tesettürde Doğru Kombin Nasıl Yapılmalı? 

 

Dinin gerektirdiklerine uygun olması ilk önemli noktadır. Tesettürlü kadınlar için hazırlanan koleksiyonlarda genellikle uzun kalem etek modelleri, tunikler, bilekte biten elbiseler ve pantolonlar 

tercih edilir. 

 

Kombin yapılırken alt-üst iki parçayı da bol ve uzun seçmek yanlış bir tercih olacaktır. Birini diğerine göre daha kısa ya da daha dar seçmek, şık bir görüntü oluşturacaktır. Dar gelen bir üst ile, bol bir pantolon, uzun bir tunikle dar kesim bir pantolon kombinlenebilir. Seçilen kıyafete uygun eşarp ve aksesuar seçimi kombini eksiksiz tamamlayacaktır. Ufak detayların doğru seçimi, bütüne olumlu etki edecektir. Kamilkeskin.com.tr’de sizler için doğru kombininizi belirleyebileceğiniz etek modelleri bulunuyor. https://www.kamilkeskin.com.tr/urunler/etek/  

 

Tesettür Modasında Öne Çıkan Detaylar 

 

1)Şal-Eşarp tercihi: Eşarp seçiminde en önemli nokta deseni ya da renginden çok kalitesi. Kaliteli olması marka olması demek değil, kullanılan malzemesidir. Naylondan yapılan eşarplardan mutlaka uzak durulmalı, Eşarplar uçları renkli ya da taşlı iğneler ya da broşlar ile tamamlanabilir. Koyu renkli kıyafetlerde kontrast olarak uçuk renkli eşarp tercihi yakında popüler bir seçim olmuştur. 

 

2) Trend Renkler: Tesettür kıyafetlerinin diğer kıyafetlerden renk konusunda bir farkı yoktur. Tarçın rengi ve tonları, haki ve yeşil tonları ile fuşya son dönemde öne çıkan renklerdir. 

 

3)Uzun Kabanlar: Uzun kabanlar her dönemde tesettür kombinlerinin en önemli parçası olduğu için modası geçmeyecektir. 

 

4)Retro Modası: 70’lere ait olan puantiye ve dantel detayları günümüzde tekrar popüler olmuştur. Puantiyeli elbiseler, dantelli gömlekler öne çıkan parçalardandır. 

 

5)Etekler: Yazları çiçekli fır fır etekler, kışları ise uzun kalem etek modelleri öne çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta vücut tipine dikkat etmektir. Aşırı kilolu ve basen problemi olanlar kalem etekleri tercih etmemelidirler. 

 

6) Nakış İşlemeler: Puantiye ve dantel dışında popüler olan bir diğer klasik desen ise nakış işlemeler, Özellikle gömleklerde ve tuniklerde yer alan çiçek desenleri, kıyafetlere daha şık görünüm kazandırmaktadır. 

 

7)Işıltılar: Pul, payet veya taş işlemeleri kıyafetlere verdiği ışıltı ile dikkat çekerken, günlük kombinlerde ve özel günlerdeki abiyelerde sıkça yer almaktadır. 

 

 

Yazar

Yorum Yaz