Evde Saç Boyama

Saçlarını Kylie Jenner kadar sık değiştirmesen bile, her ay dip boyası yaptırmak bütçeni birazcık zorluyor olabilir. Evde saç boyama aslında sandığın kadar zor değil. Önemli olan sadece doğru adımları takip etmek, doğru saç boyası ve saç rengini bulmak.
Peki, daha önce saçını kendin boyadın mı? Eğer cevabın “hayır” ise, evde saç boyarken kaçınman gerekenler, saç boyama teknikleri ve saç nasıl boyanır konuları hakkında en doğru cevapları bulabilmek için Saç Sırları.com’u ziyaret etmeni mutlaka öneririm! Sonrasında da aşağıda bulunan önerilerime kulak verebilirsin!

Saç nasıl boyanır?
İlk adım: Hazırlık aşaması
-Saçlarını boyamadan 24-48 saat önce saçlarını yıkaman gerekir. Bu sayede saç derindeki doğal yağlar, boyanın saçlarında daha iyi tutunabilmesini sağlar. Ayrıca boya saçlarına daha şekilde karışır ve daha kalıcı olur.
-Eğer saçların saçlarını boyamadan önce çok fazla kuru ve cansız görünüyorsa birkaç hafta önceden yoğun bir saç bakımı uygulamalısın. Bu yoğun bakımın saç bakım maskesi, bakım yağları gibi ürünleri içermelidir.
-Gerçekten sevdiğin bir saç rengini seçmelisin. Birçok saç rengi seçeneği içerisinden hangi birini seçeceğine zorlanman çok doğal. Ancak seçeceğin saç renginin, özellikle de ilk defa saçını boyayacaksan kendi doğal saç renginden bir ya da maksimum iki ton açık veya koyu olmasını öneririm.
Ayrıca saçlarını ilk defa boyayacaksan saçlarını yıkadıkça akan, birkaç yıkamaya kadar kalıcı olan saç boyalarını da kullanabilirsin.
-Saç boyasından, kalıntılardan evini ve kıyafetlerini koru. Saçlarını boyarken boyanın üstüne bulaşmasını ve yere dökülmesini önlemek için kullanmadığın bir tişörtünü giymeli, boya yapacağın bölgede yerlere gazete kağıdı serebilirsin.
-Saçlarını iyice taramalısın. Saçlarının tamamen taranmış olması ve hiçbir şekilde karışık bir görünümün olmaması gerekir. Böylece saçlarını boyarken daha rahat boyayabilecek ve tüm saçının boyandığından emin olabileceksin.
-Vazelin uygula. Saç çizgine, boynuna ve kulağının etrafına vazelin uygulayarak saç boyasının bu noktalardan daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsin.
-Eldivenlerini unutma. Genelde boya kutularının içerisinden eldiven çıkar ancak çıkmadığı durumlarda boyayı saçına mutlaka eldiven yardımıyla uygulamayı sakın unutma.
-Boyayı karıştırmak için bir kâse kullan. Boya kutusunun üzerinde yazan talimatları yerine getirmelisin. Birçok saç boyası kutusunun içerisinde boyayı karıştırmak için minik bir şişe bulunur. Eğer bulunmuyorsa bir kâse içerisinde boyaları karıştırabilirsin.
İkinci adım: Boyama aşaması
-Bir tarak yardımıyla saçlarını 4 farklı tutama ayır. Geniş bir klips kullanarak da ayırdığın tutamların sabit kalmasını sağlayabilirsin.
-Bu tutamlara boyayı uygulamaya başla. Ayırdığın her bir saç tutamını birkaç küçük tutama daha ayır ve bu tutamlara boyayı uygula. Eğer dip boyası yapacaksan sadece saç diplerine, tüm saçını boyayacaksan da önce saç diplerine uyguladıktan sonra tüm saçına iyice dağıt. En son olarak da sanki saçlarını şampuanlar gibi ellerinle boyayı yedir.
-Saçında uygun süre kadar bekletmelisin. Boya kutusunun üzerinde yazan süre kadar saç boyasını saçlarında bekletmen gerekir. Eğer bu süreden daha az bekletirsen boya saçına işlemeyebilir ya da daha uzun süre bekletirsen daha koyu bir renkle karşılaşabilirsin.
-Süre dolduğunda saçlarını durula. Boya kutusu üzerinde yazan süre dolduğunda saçlarını durulamalısın. Saçlarını boyalı saçlara özel bir şampuan ve boya kutusunun içinden çıkan bakım kremi ile iyice duruladığından emin olman gerekir.
-Duruladıktan sonra saçlarını şekillendir. Şimdi, yepyeni saç rengini herkese gösterme zamanı! Saçlarını fön makinesiyle kuruttuktan sonra şekillendirici krem uygulayıp yuvarlak fön fırçası yardımıyla saçlarına fön çekebilirsin. İşte bu kadar!

Yazar

Yorum Yaz