Koah hastalığı:  Halk arasında KOAH olarak bilinen hastalığın kısaltılmış ismidir. açılımı ise şu şekildedir; Kronik obstrüktifakciğer hastalığı (KOAH) dır. Cılız hava döngüsünün rastlandığı bir hastalıktır. Kronik olan bu hastalık vakit ilerledikçe daha da kötü safhalara geçebilmektedir. Esas belirtileri şunlardır; Balgam, Nefes almada güçlük ve de öksürme şeklinde kendisini göstermektedir. Kronikleşmiş olan bronşit hastaları aslında birer potansiyel KOAH hastasıdır. Hasta kişilerin hemen hemen %1’inde kalıtımsal olarak alfa – 1 antitripsin adında bulunan bir enzimin olmayışı nedeniyle akciğer kolaylıkla korunamayabilmektedir.

Sigara ve türevlerinin başta olmak üzere, kalıtımsal bazı durumlar ve çevre kirliliği bu hastalığa neden olan ve olabilecek en temel nedenler arasında yerini almaktadır. Sanayi ve endüstrinin gelişimine bağlı olarak havanın kirliliği bu tür hastalıklara sahip olanlar için daha kötü bir etki gösterecektir. Bu da hastalığı daha çok tetikleyip hastayı daha kaliteli yaşamdan soyutlamış belki de sonlandırmış olacaktır.

KOAH Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri üç ana sözcükte toplanmış olabilir. 

 Balgam, 
 Nefes almada güçlük 
 Öksürmek. 

Bu üç belirti kendisini bu hastalık için belirgin bir şekilde göstermektedir. Hastanın ilk olarak şikayeti şu yöndedir. 

Tütün ve türevlerini tüketen insanlar bu öksürüğün kullandıkları maddeden kaynaklandığını zannederler. Bu durumu hiçbir şekilde umursamaz ve hayatlarının bir parçası olarak görebilmektedirler. Daha çok günün ilk ışıklarında ve kış mevsiminde bu belirti daha çok şiddetlenmektedir. İşte bu ilk etapta hastanın umursamaması bu hastalık için ilk teşhisin konmasını geciktirmektedir.

Bir diğer belirti ise balgam atmadır. Öksürme ile birlikte balgam çıkarma da bu hastalığın başlıca belirtileri arasındadır. Normalde atılan bir balgam beyaz iken bu tür hastalıkların etkisindeki insanlarda hastalığın şiddetine göre yeşil veya sarı olarak görülmektedir. Yine nefes almada güçlük bu belirti de zamanla hastalığın şiddetine göre artmaktadır. Hasta kişi zamanla nefes almakta zorluk çekebilmektedir. Hasta kişinin herhangi bir hareketi halinde nefes nefese kalınabilmektedir. Tüm bunların öncesinde durumu fark edip en kısa zamanda bir doktora görünmesi şart olacaktır.

Göğüs Hastalıkları Doktorları Nalan Göloğlu

KOAH Hastaları Hangi İlaçları Kullanmalıdır?

KOAH hastalığında kullanılan birçok ilaç mevcuttur. Bu kullanılan ilaçlarından kimisi daimi olarak, kimisi ise lazım olduklarında kullanılmaktadır. Bunlar;

 Nefes açılmasına yardımcı olacak ilaç türleri,
 Oksijen(hava alma) yöntemi
 Antibiyotik( bağışıklık arttırıcı) gibi ilaç ve yöntemler kullanılmaktadır.
Yazar

Yorum Yaz