Merhaba arkadaşlar,

Evde durmak bana yaramıyor. Devamlı yeni lezzetler deneme peşindeyim. Bugün de kafayı ‘Evde Granola Bar Tarifi’ olayına taktım. Granola bar tarifimi sabah tamamen ölçüsüz uydurdum. Kesin çöpe atarım demiştim ama lezzetiyle aşk yaşıyorum. Sanırım başardım. Lezzet, kıvam olarak benden 10 puan aldı. Kendimi övmeyi bırakıp nasıl yaptığımı anlatacağım. Ben tamamen evde olan malzemeleri kullandım. Bir dahaki sefere farklı kuruyemişler de alıp deneyeceğim. 

 

Evde granola bar tarifi
Evde granola bar tarifi

Malzemeler;

-Yulaf ezmesi

-Keçiboynuzu tozu(isterseniz koymayın. Evde var diye kullandım.) 

-Çiğ badem ve fındık(evde fıstık, ceviz yoktu. Sadece bunlar vardı.)

-Hurma (küçük küçük dilimledim. Çok az ekledim.)

-Özbek üzümü(çok sevdiğim için evde devamlı olan çekirdeksiz bir üzüm. Başka bir üzüm ya da kuru meyve de olur.)

-Değişik kuru meyveler (Bimden kuru meyve karışımı almıştım. Ondan bir kaşık ekledim. Size kalmış tamamen.) 

-Chia tohumu (evde boş boş duruyordu diye bir kaşık ekledim.) 

Bir tencerede malzememin miktarına göre tereyağını erittim. İçine biraz bal biraz pekmez ekledim. Yukarıda saydığım malzemeleri karıştırıp içine ekledim. İyice yağı, balı, pekmezi bu karışıma yedirdim. Çok fazla bal pekmez eklemeyin. Hem şekerli olmasın hem de malzemeye yetiyor zaten. Ben 3 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı civarı pekmez ekledim. Tereyağ iki yemek kaşığı civarıydı. Buram buram tereyağ kokuyor barım. Siz bu kokuyu sevmiyor da olabilirsiniz. Sonra da malzememin miktarına ve istediğim kalınlığa göre bir tepsi seçtim. Eti müsli barlarla aynı kalınlıkta oldu benimki. 

 

Evde Granola Bar Tarifi
Evde Granola Bar Tarifi

Kuru kayısı tadını sevmiyorum. Bir daha eklemem sanırım. Zaten içinde yok gibi ama hiç olmasın. 😂 badem ve fındık çok yakıştı ama ben yer fıstıklı da denemek çok istiyorum. Bal ve pekmez çok yakıştı. Tereyağı da öyle. Ama kokusunu sevmeyenler başka yağ deneyebilir. Bence yağı az koyun, ben pişmanım çok geldi. Ben bir dahaki sefere hindistan cevizi yağı ile denemek istiyorum. On beş dakika pişirip çıkardım, dilimledim. Sonra yine fırına atıp 15 dakika daha pişirdim. Denerseniz haber edin haaaa. 

Yazar

Yorum Yaz