Yaptığınız hamilelik testinin sonucu pozitif çıktı. Bu durumda muayene olmak için hemen doktorunuzdan randevu almanız gerekir. Doktorlar genelde ilk  randevuyu 8. haftadan önce vermez. Sağlık durumunuzda bir sorun yaşıyorsanız veya daha önce sorunlu bir hamilelik geçirdiyseniz ya da kontrol gerektirecek özel bir durumunuz varsa bunu randevu alırken doktorunuza bildirmelisiniz.

Randevunuzu aldınız ama oldukça heyecanlısınız içiniz içinizi yiyor çünkü randevunuza daha var ve siz bebeğinizin kaç haftalık olduğunu merak ediyorsunuz. Yaşayacağınız hamilelik süresi boyunca sizin ve bebeğinizin neler yaşayacağı hakkında bilgi sahibi olmak istemeniz normal bir durum, hele ki hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren yaşadığınız heyecan düşünülürse. Hamilelik sürecinizi takip etmek için önce ne zamandır gebe olduğunuzu hesaplamanız gerekir. Hem merakınızı yenmek hem de haftalık takiplerinizi düzenli yapabilmek için için  basit bir yöntemle gebelik hesaplama yapabilmeniz mümkün. Hafta hafta gebelik hesaplama işlemi sonucunda, kaçıncı haftada olduğunuzu ve bebeğinizin tahmini doğum tarihini hesaplayabilirsiniz.

Uzmanlar gebelik hesaplaması yaparken, sanılanın aksine döllenme tarihini baz almazlar. Hamilelik hesaplama işleminde önemli olan son adet tarihinin başlangıç günüdür. Yani kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğinizin doğacağı tarihi öğrenmek için son adet döneminizin ilk gününü dikkate almalısınız.  Randevunuza gittiğinizde doktorunuz ultrasonda görüntülenen embriyonun ortalama kaç haftalık olduğunu söyleyebilir. İlk hamilelik belirtilerini 4 haftalık hamileyken gösterebileceğiniz için ultrasonda görebileceğiniz embriyonun en küçük hali 4 haftalık olacaktır.
Bebeğinizin tahmini doğum tarihini hesaplamak ve öğrenmek istiyorsanız bu durumda son adet tarihinden 3 ay geriye gitmek ve 7 gün eklemek yeterli olacaktır. Bu işlemi gebelik haftası hesaplama aracı ile de kolaylıkla  yapabilirsiniz. Fakat bu hesaplamaların yaklaşık bir tahminden öteye geçmeyeceğini de unutmayın. Doğumunuz, hamilelik sürecinde gerçekleşen biyolojik etkiler sebebiyle, gebelik takvimine göre geç ya da erken gerçekleşebilir.
Yaklaşık 40 hafta boyunca sürecek bu benzersiz dönem hakkında tüm gelişmeleri bilmek bu süreci bilinçli ve sağlıklı bir şekilde tamamlamanıza yardımı olacaktır. Hamileliğiniz boyunca vücudunuzun değişimlerini ve bebeğinizin gelişimini içinde bulunduğunuz haftalara göre belirleyebilirsiniz.
Anne adayları hamilelik sürecini takip etmek ve hamileliğin hangi ayında olunduğunu daha net anlayabilmek hafta hafta gebelik hesaplama yapabilmek için https://ilkadimlarim.com  sitesini ziyaret edip gebelik hesaplama aracını kullanılabilir. Annelik yolculuğunda tüm bilgilere ulaşabileceğiniz ilkadimlarim.com hamilelik sırası ve sonrasında yaşayacağınız tüm fiziksel ve psikolojik gelişmeler, bebek beslenmesi, pratik tarifler, bebeğinizin gelişimi ile ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgilendiriyor.

Yazar

Yorum Yaz