Merhaba arkadaşlar,
Bana Ürün Önerir misiniz? ‘ başlıklı yazım tamamen sizin sorularınıza ortak bir cevap amaçlı yazılmıştır.
– Cildim sivilceli krem önerir misiniz?
– Gözenek sorunum var bana bir krem öner!
– Acil uygun fiyatlı, organik bir fondoten lazım!
– Yaşım 16 ucuz kapatıcı istiyorum!!!
– Siyah noktalarım var, lütfen bir nemlendirici önerir misiniz?
Ve daha bunlara benzer pek çok soru. Aslında ürün önermek bu kadar kolay mı? Ya da bu sorularınızın cevabını vermek sandığınız kadar kolay mı?

bakim bloglari
Bana Ürün Önerir misiniz?

Her gün onlarca buna benzer mesaj karşısında afallıyor ama yardımcı olabilmek adına elimden geleni yapıyorum. Bazen olabildiğince bilinçsiz sorular geliyor ve ben elimden geldiğince meseleyi anlamaya çalışıp önerilerde bulunmaya, doktora yönlendirmeye çalışıyorum. Öncelikle ben doktor değilim, uzman değilim. Ben sadece kendi tecrübelerimden yola çıkarak, ders alarak biriktirdiğim bilgileri sizlere sunmaya can atan biriyim.

guzellik bloglari
Bana Ürün Önerir misiniz?

Bazen insanlar soru sorarken bile üşenirken detaylı cevaplar istiyor. Bana soru soranların çoğu farketmiştir ki kendi 1 soruyorsa ben 10 soruyorum. Evet, ürün önerisi isteyenlerin çoğu ne istediğini bilmiyor genelde. En sık sorduğum sorular şunlar:
– Yaşın kaç?
– Şu an kullandığın ürünler neler, nasıl ve ne sıklıkla kullanıyorsun, memnun musun?
– Daha evvel cilt bakım rutinin nasıldı?
– Ne zamandır bu sorunla berabersin ve bu sorundan kurtulmak için ne gibi adımlar attın?
– Doktora gittin mi ve gittiysen ne önerdi  sana?
– Bütçen nedir? ( Evet bu da çok önemli, fondoten önerisi isteyen herkes 200 Lira veremez.)

Bunlar sorularımdan sadece bir kaçı ve çok azı 🙂 Sanırım soru sormayı seviyorum.

cilt bakim bloglari
Bana Ürün Önerir misiniz?

Genelde arada sorun olarak gösterilmeyecek sorular da alıyorum. Dediğim gibi öncelikle sorunun sebebini anlamak önemli olduğu için doktorla beraber hareket edilmesi benim ilk tavsiyem. Onun dışında genel bir cilt sorunu olmayanlar için ise aslında cilt bakım önerilerim aynı kapıya çıkıyor çoğu zaman. Daha aydınlık bir cilt, belirgin gözenek, karma cilt, kuru cilt anti aging… Sorun her neyse düzenli ve doğru ürünler ile aşılamayacak cinsten değil. Eğer rosa gibi hastalık derecesinde kızarıklık, hassasiyet durumları varsa çok da kafanıza göre takılmamak gerek. Evet cildimizi tanımak çok önemli, tanıdıktan sonra ihtiyacını kolay anlarız.  Bu aşamada işin uzmanından öneri almak, uzman ile hareket etmek önemli.

kadin bloglari
Bana Ürün Önerir misiniz?


Kendi Cilt Bakım Rutininizi Oluşturma

Kendi uyguladığım rutinin aslında hemen her cilt tipine uyarlanabilir olduğunu düşünüyorum. Kendim bir cilt sorunu ile karşılaştığım zaman attığım adımları sizlerle paylaşacağım. Sizin için de geçerli bi yol olabilir ve böylece kendi rutininizi oluşturabilirsiniz.

1- Öncelikle ciddi bir leke, hassasiyet, sivilce sorunu varsa dogru doktora. Çünkü sivilcelerinizin sebebi belki dönemsel, belki dokunan bir yiyecek, belki kuaförde kirli eller, belki de hormonlar… Her birinin çözümü farklı olabilir ve bunu en iyi doktorlar yaptıkları tahlillerle tayin ederler.
2- Muhakkak temizlik aşaması önemli. Lütfen makyaj yapın ya da yapmayın, o cildi temizleyin. Boş ev bile zamanla tozlanır, temizlik ister. Değil ki günlük hayatta dış etkenlerle karşı karşıya gelen cilt temizlik istemez mi? Peki doğru temizleyiciyi nasıl bulacağız? Bu soruda sizin yaşınızla, beklentinizle, içeriğe olan düşkünlüğünüzle, bütçenizle alakalı. Alternatif bol.Her önerilene atlamayın. Araştırın. Akıl süzgecinden geçirin. Karar verince de en uygun nerden nasıl ve güvenilir şekilde temin ederim onu bulun.
3- Toniğin gücüne inanmayanlar olsa da ben inananlardanım ve severek kullananlardanım. Tonikten beklentinize göre gücüne inanıp inanmamanız da olası. Muazzam şeyler de beklememek gerek 🙂 Genelde toniklerimi buzdolabında saklarım ve yüzüme soğuk soğuk sıkarım. Cildi rahatlatır. Şok etkisi ile gözeneklerimi, cildimi toparlar ve dirilik, canlılık verir. Benim için en eğlenceli adımdır. İster doğal bitki suları kullanın, ister evde kendi yaptığınız suları… İsterseniz de uçuk fiyatlara ciddi vaatlerde bulunan tonikler kullanın. Tercih sizin. Cilt Bakım Blogumda pek çok ürünün yorumunu bulmanız mümkün. Tecrübelerim bana gösterdi ki uçuk fiyatlı toniklere pek de gerek yok.
4- Tonikten sonra nemlendirici adımı başlıyor ama bu araya cilt tonunu açan aha, bha içeren ürünler eklemek mümkün. Cilt bakım rutininize cildinizin hassaslık durumunu da göz ardı etmeden asitli ürünler ekleyebilirsiniz. Hangi asitli ürüne, hangi asite, hangi oranda şans vereceğinizi kendiniz karar verebilirsiniz. Bu ayrıca uzun bir yazının konusu aslında. 🙂 Asitli ürünler konusunda benim son zamanlarda en şans verdiğim markalardan biri Cyrene.  Ya da ben daha ucuza bu işi kapatmak istiyorum diyorsanız Doakimya‘dan yardım alabilir, kendi asitli karışımınızı oluşturabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu iyi bir bilgi birikimi gerektiren hassas bir konudur. Bu bilgi birikimlerini bizimle blogunda paylaşan Lady Subaru‘nun yazılarına göz atmanızı tavsiye ederim. Kış aylarında asitli ürünlere şans vermeyi seviyorum. Daha pürüzsüz bir cilt, daha aydınlık bir  cilt, daha canlı bir cilt… Tüm bunlar yetmezmiş gibi kırışıklıklarla olan mücadelemizde de asitli ürünler bize yardımcı oluyor. Hala şans vermedi iseniz ve cildinizin hassasiyet durumundan da endişe ediyorsanız düşük oranlı bir nemlendirici ile başlamanız mümkün. Glikolik asit içeren bir peeling ne kadar daha az etkili olsa da size asitlerin gücü hakkında fikir verebilir. Mesela şu ürüne şans verebilirsiniz. Ama sitede %2 oranında asit içeren ürünlerle başlamanızı önerebilirim. Temizleyiciniz, nemlendiriciniz, toniğiniz…  En azından birini asitli seçin derim. Asitli ürün konusu apayrı ve oldukça uzun bir konu 🙂 Nem konusunda ürünler size yetersiz gelebilir. Serum ya da doğal yağlar kullanabilirsiniz. Nemli cildinizin üzerine kullanırsanız nemi cilde hapsederler.

kadın sitesi
Bana Ürün Önerir misiniz?


Pürüzsüz, Aydınlık Bir Cilt için Ne Yapabilirim? Kırışıklık ile Mücadele.

Aslında yine dönüp dolaşıp aynı mevzuya geleceğiz. Cilt toleransınıza uygun asitli ürünler tercih edebilirsiniz. Asitli ürünler diye adlandırdığım bu ürünler cildinizi yavaş yavaş ölü deriden kurtarır. Böylece pürüzlerden, lekelerden bir nevi kurtulabilir daha aydınlık cilde sahip olabilirsiniz.Elbette içten beslemeye de özen göstermeli, doğru beslenerek, yeterlı su içerek cilde canlılık katmak elinizde. Asitli ürünler kırışıklıkla mücadelede de size yardım eder. Ama yeterli nemi cildinize vermeyi de unutmayın. Nemsizlik de kırışıklıklara sebep olabilir. Tek suçlu zaman değil 🙂

Göz Altı Morluklarım Var, Ne Yapabilirim?

Bu morlukların neyden kaynaklandığını araştırabilirsin. Susuzluk, uykusuzluk, nemsizlik, genetik, yanlış makyaj uygulaması… Sebebi, telefonla sabahlara dek konuşman bile olabilir. Sebebi bilirsen çözüme daha kolay ulaşırsın. Göz altı morluğu için çok fazla ürün var ve pek çoğunu ben de kullandım. Çoğu da aşırı pahalı ve ya hiç işe yaramıyor ya da bittiği gibi etkisi de gidiyor. İçindeki micalar yüzünden azıcık aydınlanınca işe yaradı sanıyorsun. İçinde  k vitamini yüksek olan ürünler göz altı morluğu için tavsiye edilir. Ben de bu tarz ürünlere yöneldim ama işe yarayan pek olmadı. Ya da kalıcı etki eden olmadı. Şimdi k vitaminli yağ aldım. Onu deneyeceğim. Bu zamana dek kullandığım ürünler arasında göz çevremi en iyi aydınlatan ürün Murad Renewing Eye Cream   oldu.


Cildim Çok Kızarık!!!

İşte en çok alınan şikayetlerden biri bu. Aslında bu şikayeti olanların çoğu fazla abartıyor. İnternette dolaşan mermer ciltleri görüp gerçekleri unutuyorlar:) Ama kızarıklık sorunu aslında başlı başına önemli bir konu. Yıllarca kızarıklık sorunu çektim. Her zaman her fotoğrafta domates gibiydim. Daha sonra termal sular ile tanıştım. Cildimin hassaslığına öyle iyi geldiler ki. Kuru cildime tahriş eden ürünler kullanmam, Clarisonic kullanmam, güneşten korunmamam, hassas cilde uygunolmayan ürünler kullanmam kızarıklığa sebep oluyordu. Cildimi ne kadar peeling yaparsam o kadar iyi olur sanarken cildimi kuruttuğumu, koruyucu bariyeri zedelediğimi farketmiyordum.Bunlara dikkat etsem de bu cildimin kızarıklığa meyilli olduğu gerçeğini değiştirmedi. Her daim yatıştırıcı ürünler tercih etmeye çalışıyorum ve dikkatlı davranıyorum. Evimden termal sular asla eksik olmuyor ama son zamanlarda başka bir favorim daha var. Moshos Garden nefis bir tonik yapmış. Kesinlikle herkese şans vermesini tavsiye ederim. Ama ben sprey şişeye döküp buzdolabında saklıyorum ve cildime soğuk soğuk sıkıyorum. Kızarık ciltler, siz de bu şekilde deneyebilirsiniz.
Evet arkadaşlar, kısaca anlatacağım dediğim konuda bile ne kadar konuşmuşum. Aslında içime sinmedi bu yazı. Neler neler var daha derine inilecek, konuşulacak. Yıllardır hastası olduğum konu olunca tabii 🙂 Mesajlara yetişemeyince bu yazıyı yazmaya karar verdim. Dileyene linki yollarım. Genel sıkıntılara burada genel cevaplar var. Çok ürün tavsiye etmek istemedim bu yazıda ama yine araya sıkıştı bir kaç tane burada 🙂 Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Hepinizi öpüyorum. 
fashion blogger
Yazar

4 Yorum Var

  1. Canım ellerine sağlık. Bir gün eczanede konuşurken " cildim çok hassas " demiştim. Görevli bayan " sizin ki evet çok hassas ama buraya gelip aynı şeyi söyleyen ne kadar kişi var inanamazsınız . Herkes kendi cildini hassas sanıyor diye belirtmişti. Belirtmek istediğim bir nokta var gerçekten cildi kızaran ve sorun yaşayan kişiler bir uzmanla görüşmeliler. Benim cildim çok uzun zamandan beri aşırı hassas ve alerjik . Bunu defalarca kez çevremden uzmanlarımdan duydum fakat gitgide artınca sorunum ve geçmeyince tekrar görüştüm ve rosacea olduğunu öğrendim. Daha çok yaygın hissettirmese de ona uygun ürünler seçiyorum. Hassas ciltlerde ciltlerini aydınlatmak için dahi olsa asitlere yanaşmasınlar sonuç çok daha kötü olabiliyor:(

    • Haklisin canim. Hele rosacea sorunu yasayanlar doktoru ile hareket etmeli ama.nedense insanlar kendi baslarina care bulmayi tercih ediyir

Yorum Yaz