en guzel kadin bloglari
Aşk Nedir?

Herkesin vardır elbet bir vazgeçilmezi. Vardır elbet en ulvi gördüğü bir hassa’sı. Bu kiminde gurur, kiminde nefis, kiminde can, kiminde canandır.
Vazgeçilmezler bizde aşkı oluştururlar. Asıl adları aşktır onların. Tüm havlımızla onları besleriz. Onları içimizde adeta baki bir hayata hazırlarız. Çünkü farkında olmasakta, onların hayatta kalması bizim içindir. Biz onlarla varızdır. Onlar için yaşarız belli etmeden.
Aşık olmak insanın fıtri özelliğidir. Öyle bir an gelir ki sanki esbap insanı bir şeylere aşık olmaya zorlar. Ve o vakit, insana imtisal göstermekten başka çare kalmaz. Çünkü aşk, artık onda hayat bir ziyadır. Aşka mazhar olmak tek emelidir belki de. İnsan bu konuda oldukça müştaktır. İradetini her ne kadar zorlasa da bir zaman sonra hayatın aşk ile ittihat içinde geçeceğini anlar. Aslında bunu anlaması için hiç bir şey yapmasına lüzum yoktur. Çünkü bunun böyle olduğu o derece bahirdir ki azalarımız ancak onla anlam kazanır ve görev alırlar. Yoksa yavaş yavaş eririz.
Ruhumuz letafet nedir aşkla anlar, hilkat sebebini ancak aşkla çözer, içindeki adavetten ancak aşkla kurtulur. Yalandan, dolandan, olumsuzluklardan sadece aşık olduğu vakit bu denli münezzeh kalır. Kelbi Ashafı Kehf misali sadıkların en sadığı olur çıkar sevdiğine. Kalbine aşkın sikkesi vurmaya görsün, ondan sonra ona göre aşktan başka levazımata ne hacet. Etrafına enerji saçmada bir cömertlik alır kendilerini.
Ve işte beklenen an. İnsan artık aşık olmuştur. Gözle görülür tahavvüller başlamıştır. Tüm lisan-ı hali ile aşık olduğunu ilan etmektedir. Aslında her nefes alışı aşık olduğuna dair bir delildir. O artık aşık olduğuna ve aşık olmaya tabidir. Aşk onu istila etmiştir. Ne çok merak ederim, acaba o vakit insanda haysiyetinin ehemmiyeti ne kadardır? Acaba o vakit muhal nedir bilir mi? Ya da hareketlerinden kaçı makuliyet dairesi içinde gerçekleşmiştir? Ama eminim, aşığa tüm süubetler suhulettir. Yeter ki aşk hep onunla beraber kalsın.
Hülasa, buraya kadar aşkın muhtasar bir tanımını yaptık. Bir bakıma bu misilsiz varlığı tasvir ettik. Buna mukabil söylemeden edemeyeceğim, aşkı anlamak için ona iştirak etmek, onu tüm ruhumuza ihsas ettirmek gerektir. Aman! Sahibi olduğumuz cismani aşkın kalbimizde, ruhumuzda mütemadiyen kalmasına izin vermeyelim. Umulur ki cismani aşkımız iyi bir talim ve beraberinde münacatla Halık aşkına dönüşür. Çünkü muhakkak ki hakiki feyiz ancak Halık aşkı ile bulunur. Vesselam…

2005… Daha aşık olmadan hemen önce 🙂

moda bloglari

Yazar

Yorum Yaz